Hozzászóláshoz be kell jelentkezned

A fizikában is megdölt pár Paradigma, lehet hogy nem a négyzet geometria alapjai, de az atomról hitték hogy oszthatatlan, vagy hogy nem létezik idöutazás, aztán részecskegyorsítóban még is rekostruálták a jelenséget...
El tudom fogadni, hogy irreverzibilis folyamat is elöállhat, én ennek ellenére akkor is látom azaon poziív elönyét, hogy alacsonyabb sürlódásu felületen, kisebb hö terhelödik, alacsanyonyab lesz a kopadék mennyisége az kenöanyagban, annakalacsonyabb lesz a höterhelése, ami mind mind pozitívan hat az élettartamra, mind a kenyöanyag, mind a gépalkatrészek tekintetében...és csökken a károsanyag kibocsájtis akár, ami szerinten szintennem hátrányos.

(Ebben a nagy tribologia tudományában, vagyis annak részében ahogy orrunknál vezetnek minket az nem tetszik, hogy egy motorkerékpárnál, 5-6 ezreknént cseréltetik a olajat, még egy autónál 20-30e km-t is megengednek. Tisztaban vagyok vele, hogy vannak eltérések terhelésben fordulatszámban, de azért 4-5x-rös intervallum eltérés egy picit sok nem?! Ès ezt is mérnökök írják elö....)
értem én amit írsz, csak ez nem ennyire okkult dolog. kicsit olyan mintha arról beszélgetnénk, hogy egy szabályos négyzet területének a képlete akkor most a*a vagy nem. nem akartam és nem is fogok belemenni ennek a dolognak a mélyébe, amit írtam felületes, nagyjából, mindenki számára érthető. mint mondtam, én senkit nem akarok meggyőzni.a kémia nem feltétlenül lineáris dolog. gondold el, hogy egy 100kgos ember bevesz egy 500mg paracetamolt. arányaiban még kevesebb mint a 4-5l/20-25g és mégis hat, elmúlik a fájdalom. szóval felborítja rendesen a dolgokat sajnos és ez irreverzibilis folyamat, nem regenerálódik. ez a baj pl az etanollal is, hogy nem tud teljesen kipárologni az olajból mint pl a benzin és az is sokkal jobban igénybe veszi az olajat.
Ès mi van a szabadalmakkal?
Meg ha meg nézed így is mekkora a reláció a gyengébb. és magas minsöégü kenöanyag között, aztán nézd meg az adalék méregdrága árát, és add hozzá jobb minöségü olajhoz. El lehet vajon kérni érte annyit vagy nem kevésbé fájdalmas, hogy azt mondhatod, vettem normális áron olajat, és teszek bele egy kis méregdrága adalékot. Szerintem pont ez benne a "biznisz", hogyha össze lenne vonva, nem biztos, hogy adnának érte annyit (meg volt már olyan történelemben, hogy magasabban minösített termék, drágán semmivel nem volt jobb mint a közepes minsöégü) külön külön, viszont emészthetöbb az ára...

Az Sem biztos, hogy az olajbizniszben utazok éredeke a hosszabb élettartamot biztosító kenöanyag , adalék, mert másik oldalon és vannak érdekeltségeik, teszem azt autógyártás, gépgyártás, és az új gép elöállitásához új energia kell, új kenöanyag, amit meg ök forgalmaznak.
Nekem "hires" oktatásokon azt tanították, hogy csak azt kell elöállítani amiért a vevö fizet.Erre hoztam fel a példákat korrábban. Arra is figyelni kell, mely trend mostanság igen jól látszik, hogy ami pár éve még extraként opciális, feláras volt, ma már "kénytelenek" esetenként "alapárban" kinálni.

De igazából lehet partalan a vita, hiszen pl adalékot gyártóknak pont hogy van a palettán olaj is, mint olvashatod, xado olaj van, és talán metabond is árul olajat is.
én még mindig azt mondom hogy ez a gazdasági megközelítés nem sánta
mert most mi van?
van azonos gyártótól "gagyi"olaj (szépen megfogalmazva alacsony teljesítményszintű) és van x számú termék ami egyre "jobb" szóval egy(több) extra adalékolt termék elférne a kínálatban és mivel a gyártás az elosztás az árusítás már kiforrott szóval kb semmi extra kiadást nem jelentene nekik
Ini!

Részemröl a követkesztetésed ott sántít (gazdasági), hogy általában a gyártók alulról próbálják a Minimum elvárást megközelíteni, mert mi érdekük lenne túlszárnyalni valamilyen szabványt. Ez a szükséges minumimra törekvés. Egy picit másik irányu példa, hogy a hegesztett acél vázon is találsz hegesztés fröcskölés nyomokat, még most is, de minek erölködjenek annak eltávolításával, ha a funkcióban nem zavarja a jármüvet, és "nincs szem elött" egy átlagos felhasználónak, vagy ugye a panelek beslö részét Sem fényezik telibe és polirozzák fel, csak a látható oldalát...Meg ugye nem rég volt a cikk az olajtársaságok "összefonódásáról, ami csak egy látszólagos illuzió szerü versenygést feltételez, valójában kartelben tömörödve szépen manipulálják a piacot, árakat, minöséget...

Szerintem a teflonos témát meg nem kéne feszegetni, mert nagyon messzire vezet, ami ott kezdödik, hogy Teflon is csak egy gyüjtö fogalom, és van belölük dalákolt, és adalék nélküli, ami igen komlyan befolyásolja a mechanika, fizikai, kémia tulajdonságait az anyagnak, egyes optikában használt nagytisztaságú típusai, akár több 10 Ezer eurós kg-os áron beszerezhetöek, igaz ezek már space minösitésüek is...
én csak egy dolgot fűznék hozzá:
ha egy adalék maga a csoda, akkor az olajgyártók miért nem teszik bele egyből?
mert akkor az a haszon náluk jelenne meg és mivel elég tőkeerős cégek és sokat is forgalmaznak sokkal olcsóbban meg tudnák venni-elő tudnál állítani azt az adalékot, így nekik még több haszon lenne
szóval pusztán gazdasági szempontból nézve is sántít ez az adalékos dolog

én ezen a teflonos dolgon is jókat derültem amikor a fémen csúszik a fém a teflon bizonyosan ott marad, de a serpenyő teflonját egy csont simán kikezdi
az ok fejtésed .. teljesen fedi a valoságott .. a probléma avval van hogy 13 éve belsöégésü motorok kenésével foglalkozol .. és nem olvastad még egyszer sem el hogy PL :

http://xado.hu/xado-technologi...

a xadó nem hagyományos mobilden adalék ... a xadó nem lép kémiai reakcioba az olajal ..... nem befolyásolja habzását , kenő képeségét, viszkozitását ....

olvazsd el
Laci!
Ez igen meggyözö érvelés volt. Hinnék is neki, hiszen szakmailag kellöképpen alátámasztottad a mondandód.
Azonban te is tudod jól, hogy a tudomány nem minden! Nagyon szeretnék úgy beállítani, hogy csak az létezik amit ök helyesnek látnak, és igazoltak. Ezzel mintegy minden mást ledegradálva, másokat nevetségessé téve, pojácává nyilvánítva. Erre legjobb példa (bocsánat hogy nem témába vág sorosan) hazánkban a Magyar(talan)Tudományos(?)Akadémia "munkássága a történelmünk szinpadán. Szerte a világban tudják és bizoynítják a Magyar ösnyelvi minöségét és akár több 10 Ezer éves létezését, mely rokoságban van etruszk, kelta, baszk, és sokmás ösi nép nyelvével, Magyrországopn még mindig a 895-ben idejöttünk,mert idevert minket a kazár, és finnugor nyelvrokoságunk van amit már több évtizede finnek sem tanítanak...
Valaki hisz az evolucióban is amit Darwin felállított, csak éppen az is elmélet, mint minden más, ami ellene megy a darwini elméletnek, de a "tudomány nem tágít" a hülyeségei mellöl.
Van is erre egy jó mondás hogy a Földön egy tudós elismertsége arányos azzal az idővel, ameddig a maga területén feltartotta a tudomány fejlődését Nézd meg hogy az elmúlt akár csak 500 évben milyen paradigmaváltásra volt szükség, csak egyet említve, hogy a föld Panel alaku, ja nem az Brain életében volt... a föld korong alaku, és körülötte forog a nap...
Nekem Sem a tribológia, vagy a kémia az eröséggem a mérnöki tudományok" terén, de ha 4 Liter lúgos kémhatású olajba, belenyomsz 20-25 gramm állításod szerint savas adalékot, az szerintem nem közvetlen jelenti azt, hogy egyböl ki is nyírja kenöolajat, hiszen valamennyire képes regenerálódni, mert hogy egész "müködése" során, savas támadások érik és valószinüleg akár ennél jóval nagyobb koncetrációban amit egy jó olajnak illik türni.
Ès mint minden dolognak pl a mérnöki életben van elönye és hátránya, igy lehet létjogosultsága, egy adaléknak is, ami lehet savas kémhatásával "megtámadja " az olajt, de beépülve a felületbe, utána már nem roncsolja, nyírja a szerkezet a kenöanyagot olyan mértékben mint adalék nélkül teszi, ez által kompenzálva egy kicsit a negatív tulajdonságát ami nem bizonyított, csak vélt jelenség.
próbáljátok ki az egyszerű grafitport, legalábbis a váltóba, attól is táltos lesz
sajna a papírszűrő kiszűri a motorolajhoz nem jó
ok a marketing győzött. egy hosszabb gondolatot fűznék hozzá és többet nem. 13 éve foglalkozom belsőégésű motorok, hajtóművek, hidraulikák szűrési és kenési rendszereivel. nem mondom, hogy mindent tudok, mert akkor hazudnék, de talán nagyobb a rálátásom a dologra az átlagnál. megpróbálom konyhanyelven leírni a lényeget.
szóval az adalékok legnagyobb problémája, hogy többnyire zsírsav bázisúak. tudom, most már egyre több adalékon szerepel az észter bázis de ez nem mindig valós, de ráírhatják mert senki nem ellenőrzi. szóval az olaj alapvetően lúgos kémhatású és a cél az lenne, hogy az is maradjon. az használat során az motorolaj savasodik az üzemanyagtól és az égéstől. ezért is kell lecserélni, mert olyan kémiai változások történnek benne ami károsítja a fémet. mechanikailag sokkal ellenállóbbak az olajok, mint azt sokan gondolják. na most ha a friss olajba -amit nálunk sokkal okosabb és tanultabb mérnökök kitaláltak- beleteszünk egy savas bázisú anyagot, azzal csak felgyorsítunk egy folyamatot amit ők az olajban lévő adalékok kényes egyensúlyával lassítani akarnának, hogy az olaj minél tovább ellássa a szerepét. tehát az adalék a legjobb esetben teljesíti azt amit ígér a csomagolás de azt nem írják rá, hogy mit ront. és ez a lényeg. ha egy egyensúlyt felborítasz, akkor ott változni fog minden. egy modern motorolaj 20-25% adalékot tartalmaz. azért ennyit mert egyelőre nem bír el többet, mert drasztikusan romlanának a tulajdonságai. nincs az az adalék ami képes javítani ezen mert akkor azt már gyárilag beletennék az olajokba. ha megfelelő minőségű és specifikációjú olajat használsz annál többet nem kell és nem is lehet tenni. hinni lehet benne de az attól még nem biztos, hogy valós dolog.
biztosan van sokaknak ezernyi jó tapasztalata, mint ahogy ez itt is kiderült. nekem más a véleményem
Köszi a választ, lehet meg fogom próbálni!
Ha jól értem, ebből 3 flakon kell, és a linkelt útmutató szerint 3 alkalommal kell alkalmazni. Olajos kuplungot nem "rontja el"?
meg kell érteni a cuc müködését ... a motorban elégő benzin nagy része a a hötermelésre megy el egy másik nagy része pedig a surlodásra ....

persze hogy nem fog uj dugot tenni a motorodba és persze hogy a csapágyas motor nem lesz töle uj 3 századoa ilesztésü ...

de a surlodást felére csökenti a prolong , restore .. teflonos cucot vit a fém alkatrészekre .. ez is jó hatásu volt de ki kopik hamar ... a metabond és származékai csak a surlodást csökentik .. igy a benzin nagyobb hányada jut a hátsó kerékre ...

a xadó cementál .... és surlodást csökent ..... vatta uj és alig használt motorba csak sima xadó olaj valo adalék nem kell ... iletve uj motorba surlodás csökentövel lehet növelni az élet tartalmott .....

10 éves swift 234 000 km van most benne uj kora otta nálunk 10000 ezrenként 5w 40 olajat +metabondot és xadó 5w 40 olajat kapot mindig gyári 13.5 bár 234 000 km után is 13,5 bár mind a 4 hengerbe xadó adalékot nem kapot ,,,, csak a válto

szerintem felesleges a xadó adalék .... egy uj motorba visszont a xadó mint teknika a meg elözésre szolgál .. tehát ha használod ... a motor élet tartalma meg 3 * ik vagy át álsz a xadó olajra ... vagy teszel bele piros adalékot

pl . http://www.olajwebshop.hu/term...
Szia! Akkor "preventíve" is ajánlanád a használatát?
2007-es, valós 39e km-t futott, szervizkönyves GS500-ba tenném, a motor hibátlan: kompresszió gyári értéken (12,1 ill. 12,2 bar a két hengerben), 1500km alatt kb. 1 m-rel ment lejjebb az olajnívó, a 6000-es ciklus alatt nem fog kelleni után tölteni szerintem. A MOL MotoStreet 10W40 félszintetikusat használom, az előző gépemben is bevált, tehát csak maga a külön betölthető adalék érdekelne. Tudsz olyan forrást, ahonnan garantáltan nem hamisítványt kapok?
Kuplung viselkedését nem fogja elrontani?
Please cblaci a Honda sevenfifty topicban par oljcsere ota hasznalja, ès egeszen veletlen volt kepe a nyitott szelepdeklis szelepallitasrol meg a kezeles elott, meg csinalt 12ezerrel kesobbi szelephezag ellenorzeskor is.
Viszonylag jol kiveheto butykokon terhelt felulet jobb feluleti minosegi az adalekkal.
Én a 1400 gsx, gsxr 1100, sr 500as motorjaimban hasznalom.
nem mennék bele vitába .. mert...! le szoktam róla ..

5 éve használok xadót elöte metabondot használtunk .. serviz vagyok .... 3 db autonk van és 9 db motorunk .. és igen

és igen szereltem szét kopot motort amiben a gyári 210 psi nyomások, helyett 175 psi nyomások voltak az olajat csipegete 1000 km ként 2- 3 dl .. szét szedtük .... kawasaki zx 9 volt a lelkem ...... mindent le mértünk ki takaritotuk a koromtól és a tujal pénz hiánya miatt ... össze szereltük

javasoltam neki a xadó olajat és adalékot ...

nos .. azota le tekert 2 idényt 15 000 km ert 3 * cserélt olajat xadó 10 w 40 + piros adalék 5000 km -ként...

az olaj fogyasztása 1- 1,5 dl /1000 km a nyomások 195 psi re jötek fel ...
ZT-ef váltónál ennyi az alap javítás fogkerék és tengelyek nélkül, egy havernak a magnumja áll már 3 hónapja mert nem tudja kifizetni a szétszedést sem. Nyilván nem a töréseket "gyógyítja" hanem csak a kopásokat teszi elviselhetővé. Motorba is használok egyfélét amivel kicsit jobb ha már sír a váltó no meg mivel vagy 4 éve használom több motorhoz is már van tapasztalat vele.
nem ismerem a konkrét problémád de azért az ki merem jelenteni, hogy ha annak a váltónak tényleg akkora baja lett volna, hogy ennyibe került volna a javítása akkor azt egy néhány ezresért vett adalék nem gyógyítja meg. sokkal inkább feltételeznék pl egy nem belevaló hajtóműolajat vagy alacsony olajszintet. de szétkopott mechanikát pláne repedt vagy törött alkatrészt nem gyógyít a folyékony szerelő.
Hááát a javítani kell és kész azért nem olyan egyszerű, az előző kamionomban elkezdett erősen sírni a váltó és később nem is lehetett vele váltani, javítás alaphangon 2 milla, de az csak a szétszedés és alap csapágycserék, ha kell valami tengely akkor elmehet 4-6 milláig is, viszont beleborítottam egy vödör adalékot és újra lehetett vele véltani és mentem még kb 1 évet mikor eladtam, de a vevő (kolléga) még ma is úgy használja. Nem mindig kell elvetni az adalékokat főleg a javítás ára horror.
végre valaki aki csak egy kicsit használja a fejét...
a tribológiai részébe nem mennék bele, elég annyi hogy aminek nincs baja abba minek beleönteni bármit is, aminek meg már van azt meg kell javítani és kész. a fájdalomcsillapítótól sem gyógyulok meg csak tüneti kezelés. ha meg nem fáj semmi és beveszem az meg ugye nem preventív :D
sokan hisznek ebben a dologban, de ahogy te is írtad senki nem szedte szét előtte és utána is.
Üdv Motorszerelők!

Szedett már szét valaki xado használata után motort vagy váltót vagy bármit?
Érdekelne az eredmény, akár autó, akár motor esetén.
Kíváncsi vagyok mit csinál a hónolással, csapágyakkal, autónál a szinkronnal.
Köszi előre is!
Sziasztok!
Elkelne egy kis segítség... egy derbi senda 70-es járgánnyal
bajlódom. Tünetek a következőek: gép indul pöccre, alapjárat ok. de ha berakom sebességbe és elkezdem húzatni rángat, hol megindul, hol belassul, rendszertelenül.
Eddig amit megnéztem: gyertya cserélve, karbi szétszedve kipucolva.
Tippeket kaptam, hogy cdi vagy jeladó, de akkor alapjáraton miért jár szépen, sőt ott gázadásra is jól reagál.

Tamás
Ha felhivsz akkor elmondom. Ne farasszuk a tobbieket ezzel.
Szia!
Köszönöm a leírásod. Nagyon hasznos és érthető.
Az írásod alapján otthon csak nehezen vagy sehogy fogom tudni beállítani. Szervizekkel viszont nagyon rossz a tapasztalatom. Inkább úgy fogalmaznék, hogy negatívtól eltérő egyszer volt. Pedig voltam már több helyen is. Hiába márkaszerviz, legtöbb alkalommal az ott dolgozók hozzáértése vitatható.
Éppen ezért kértem tanácsot, hátha valakinek vannak bevált adatai ehhez a hajtáshoz. 2T vel azért volt egyszerűbb mert nem sok pénzből lehetett az embernek otthon 3-4 variátor, 5-6 szett görgő, kuplungok és kontraszrugók.
Egyébként ha nem gond, hagy kérdezzem meg, hogy mi a története a kijutásodnak az egyesült államokba. Azért érdekelne mert lehetőségem nyílhat arra, hogy megigényeljék a zöld kártyát nekem, szóval örülnék némi információnak.
Megprobalom leirni ahogy en szoktam.
Eloszor a hatso kupplungot (ropsuly kupplung) allitom be a motor nyomatekahoz. Ehhez a variatort ( fotengelyen a gorgok ) le kell kapcsolnod azaz a leheto legkisebb sulyu gorgot kell beszerelned ( vagy ha nincs akkor csak 3-at teszel be. Ezaltal nem fog kinyitni csak nagyon magas fordulaton. Ekkor hangolom be a kupplungot ugy hogy a legerosebb ( legnyomatekosabb ) tartomanyban induljon meg a motor. Azaz nalad kb 4500. A ruggot erossegen es a ropsuly sulyan kell valtoztatnod ertelem szeruen konnyebb ropsuly es erosebb ruggo eredmenyezi a magasabb fordulaton nyitast. Ha ez megvan akkor lehet a variatort beallitani a fole a fordulat fole ahol a kupplungod nyitott azaz ha 4500 a nyitas akkor 5000-tol mehet a valtas. Itt is ertelem szeruen konyebb gorgok eredmenyezik a kesobbi felvaltast. Itt a hatso kupplungnal levo nagy ruggot is kell valtoztatni mert nem mindig adja a gorgo suly az idealis valtast.
Ezert kell a szerviz mert nekik van egy halom alkatreszuk amit tudnak varialni.
Remelem ertheto voltam.
Köszönöm szépen a válaszokat!
A húzás annyit szeretett volna jelenteni, hogy a gyárinál kicsit több teljesítményt valamint hatásfokot tud.
Rosszul írtam, de nem kis pénzért szeretném, hogy rakétává váljon. Amúgy is egy 600 motor ára ez a kis robi
Lényeg a lényeg, hogy aki ért hozzá értette.
Azon próbálnék finomítani, hogy hol adja le a nyomatékát. Most 3000res fordulatom már dolgozik a hajtás, de max gázon is csak 5000ig engedi. 5000 után pedig a fordulat rendesen visszaesik és onnan forog ki 7000 ig. Tehát kicsit olyan mintha egy váltós motoron 2 es ben nagy kuplunggal indulna. Ez ilyen gyárilag de engem zavar. A 2T kis robikat nagyon tág határok között lehetett ilyen szempontból finomítani.
Ehhez a finomításhoz kérném a segítségeteket!
Köszi!