Hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Felszívni ~10m-ig lehet, annál nagyobb magasságba már tolni (nyomni) kell, szóval helyesen nyomattyúzásról beszélünk
Ha figyelmesen olvasol, az üregképzést a kis mélységű fúrt kúthoz írtam. Szándékosan nem mentem bele a részletekbe (szűrő réteg), mert feleslegesnek tartom egy motoros fórumban lemenni a talajok kapilláris vízemelés szintjéig.
"Kút téma lezárva, inkább láncolajzózzunk "
Az néhányaknak "kútba esett terv", még megsérödnek!
Ennél egy cseppnyivel árnyaltabb a dolog, a lényeg, hogy a fúrt kút szűrőzése olyan rétegbe kerüljön ami jó vízadó képességű (szemcsés talajréteg) A kút kapacitását a szűrő és a szűrőzött réteg tulajdonságai határozzák meg. És ez mélységtől nagyjából független, az megint más kérdés, hogy a kútba került vizet hogyan tudod elszállítani. (kis mélységből felszívod, nagy mélységből búvárszivattyúval felnyomod)
A vízöblítéses technológiával tévúton jársz, azt használják igen nagy mélységű kutak fúrásakor is és nem végeznek vele semmiféle üregképzést
Kút téma lezárva, inkább láncolajzózzunk
Tudod, beton kútgyűrűvel gyerekjáték dolgozni, simán csúszik lefelé ahogy ásod, csak pakolni kell rá az újabbakat, szépen megy le a saját súlyánál fogva. Egyedül a szellőztetést kell megoldani. - No de terméskővel hogy a bánatban tudták megcsinálni, ráadásul ilyen mélyre?!
Még egy gondolat a fúrt kúthoz. Aztán többet nem szólok hozzá a témához. Kétféle fúrt van, az egyik vékony, sokkal mélyebb, ezzel rétegvizet lehet kihozni szinte korlátlan mennyiségben, a másik vastag, nem olyan mély és x idő alatt összegyűlő talajvizet. A mély kút kétféle lehet, vagy pozitív kút (magától feljön), vagy negatív kút (szivattyúzni kell). Minnél mélyebb a kút, annál nehezebb a kitermelése negatív kút esetén (szivattyúzás prolematikája nagyobb magasságra).
Szibériában most vannak ilyen mély lukak...nem lehet, hogy az a kútásó csapat most arrafelé melózik?
Amúgy a fúrt kút egyik trükkje az, hogy lefúrnak és lenyomott vízzel egy üreget mosnak ki az alján hogy a kapacitása hasonló legyen mint az ásott kúté. Természetesen ebben az esetben összegyűlő talajvízről van szó, nem rétegvízről, az jön, mint a lóderék. Ásott kút mélységéről meg annyit, hogy a kollégám udvarában van egy 56 m mély vagy 80 éves kút, ami terméskővel (!) van kirakva és halvány gőzöm nincs, hogyan tudták megcsinálni.
Sziasztok!
2003 1200s Banditra első lámpát keresek!
igazából csak az üveg kellene!
Előre is köszi!
"Vegyész hidrotechnológus vagyok"
Szerencséje volt. Belefúrtak egy rétegvízbe, azért van ennyi hozama.
Egy kis szakirodalmi idézet:
"Ásott kutat csak kis mélységig lehet készíteni, ezért csak a talajvizek kitermelésére alkalmas. Elöállításuk költséges, vízhozamuk bizonytalan, vízminöségük megkérdöjelezhetö.
Az ásott kutak többnyire nem érik el a vízadóréteg alját, ezért tökéletlen kutaknak is nevezzük õket. Ebbõl kifolyólag vízhozamuk a több mint 1 méteres átmérõ ellenére messze elmarad a fúrt kutaktól."
Azt azért hozzá kell tenni, hogy léteznek olyan kóklerek akik "tudnak" sz@r kutat fúrni.
Hát nem tudom nálatok hogy van, de itt a szomszédom a fúrt kútjából feltöltötte a 12m3-es medencéjét, aztán nekilátott locsolni..
De nálatok csövet fektetni is elmennek 500 forintért óránként..
Múltkor tátrába menet Balassagyarmaton kajáltunk. Kb a város legpuccosabb éttermében (másikat nem is láttam)
Pizza, gyrostál, 2 víz fejenként, két kv (lavazza valami) tisztességes jattal 3000. Úgyhogy bementünk visszafele is.
:-D Leestem a székről a röhögéstől..
Itt 5-7e ft métere a kútfúrásnak. De én a fúrt kutat nem sokra tartom, mert egyszerre kicsi a hozama. Az igazi a beton kútgyűrűvel bélelt ásott kút, amiben rendelkezésre áll akár 2-3-4 m3.
Viccelsz?
Itt nálunk 10-20 EFt-ért fúrnak kutat!
Vegyész hidrotechnológus vagyok, tudom a helyi drága víz okát. Komló 30 ezres város volt és a Kapolyi minisztersége idején volt itt a Liász program, melynek keretében Komló bányászatát fel kívánták fejleszteni és a várható lélekszámot 60 ezerre prognosztizálták. Erre a létszámra mecseki karszt vízhozama kevés lett volna, ezért hozták ide a Dunát. A méretek, a vízművek nagysága erre lett méretezve, plusz építettek hozzá egy új, nagyméretű szennyvíz feldolgozót. Közben a Liász program kútba esett és nemhogy új bányákat nyitottak volna, hanem még a meglévők is bezártak. Ezáltal a rendkívül túlméretezett vízművek nagy amortizációval és rendkívül gazdaságtalanul üzemelnek. Dióhéjban ennyi az ok.
De, az államé a víz, kúthoz vízjogi engedély kell. (kivéve az 500 m3/év kapacitás alatti talajvízkút, annak engedélyezése jegyzői hatáskör)
Amúgy Mo.-on a föld alatti vízkészlet nem az állam tulajdona, és a kútfúráshoz kéne bányászati(?) engedély?
Ja , ez volt a szórólapon.
Az se lenne olcsóbb.
Jelenleg van két 1 m3-es EBC tartály, de az nem sokra elég.
Ciszterna.
Csak locsolásra kéne.
Felének a helyi mester 250-et mondott és a víz gyakorlatilag pár méterre van.....a jó víz 12m-en megtalálható a szomszédoknál, de locsolóvíz 3m-en is kiapadhatatlanul....