Hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Szaldos vagyok, eseti elszamoloval, alairt nyilatkozattal (hogy csak sajat celu kiseromu, nem vagyok ceg, stb.) nem terheli ado.
És ebből még adózni is kell? 😱
Amúgy igazad van. 5forintért egyáltalán nem szabad visszatermelni. A visszatermelés szabványos műszaki feltételei nagyon költségesek. Abból már egész nagy akkut is lehet venni.
Akku, vagy szaldós rendszer nélkül, pedig sajnos nagyon rossz egy napelemes rendszer kihasználhatósága.
Ezért inkább szigetüzemben érdemes fejleszteni. Vannak szabványos automata átkapcsolók, így ha lemerül az akku, akkor átnyomja magát hálózatra, úgy hogy észre sem veszed. Amikor meg termel a napelem eleget akkor meg visszakapcsol.
A Victronnak van ilyen invertere ami tartalmazza is ezt a szabványos kapcsolót. Kínaiak is jók, csak azokra nincs semmi papír, de ha ez nem zavar, akkor az is működik fele annyiért 😆
Kezdésre elég egy 2.5-5kWh akku, meg 1-2kW inverter teljesítmény. Napelem táblára azért kell minimum 2kW.
Nagy fogyasztókat nem kötném rá, de ami belefér az inverter teljesítményébe az mehet nyugodtan. Ezzel elég jó lesz a rendszer kihasználtsága. Érdemes energia megosztót is rátenni, meg vezérlést a nem időkritikus fogyasztókra, így még jobb lesz a használhatóság. Azaz nem terheled túl az invertert amkor a bojler fűt és rákapcsolod a mikrosütőt, mert lekapcsolja a bojlert arra az időre. Ilyesmit alapfokon a dupla kimenetes inverterek is szoktak tudni, nem kell feltétlen olyan okosház vezérlés mint nekem. Én csak műszaki buzulásból szórakozok ezekkel, mert szeretem alaposan kiismerni, aztán ha mellette még jól is járok már jobban megéri ez a hobbi, mint ininek a méregdrága bojli 😆
Büdös? Ja, a tiéd, meg a tefajtádé ( 😁) ha megjonne az eszetek, nekem se kéne szagolnom a vackotokat.
Hangos? Attól még az, hogy elnyomod rádióval 🤣
Drága? Mennyit tankolsz évente, 800-1 Misi? Vagy azt is lopod?
Én abból a 800-bol inkább lemegyek 2x az Adriára...
Most modtad tudja a hatszázat....
Mert nem okos. Hőn tartani olcsóbb,komfortosabb, és éjszakára ki lehet kapcsolni mert a kinti 20-22 nem akar bemenni a 24 fokra hűtött lakásba. Hiába no ezt nem akarják megérteni a felhasználók. Inkább etetnek több energiát a lehűtésre plusz zug a fejük felett egész éjjel.
De hát megéri, ingyé van. Valahol sántit az agitálásod ha a nagy semmittevésbe nem fér bele az a kis hekkelés sem 😀
12 korul veszi az atomeromutol, es az megbizhato, lehet ra szerzodest kotni a fogyasztokkal. A napelemre meg nem, a szeleromure vegkepp nem.
Te is kitol veszed a valamidet? Ami miden szempontbol neked a leggazdasagosabb. En is.
Amiben nemcsak az ar szrepel, hanem pl. A megbizhatosag is.
0-24-ben megy most a klíma végig napelemről vagy akkuról. Nyilván van ebben más is, mert nincs külön mérő a klímának egyenlőre.
Itt egy tisztább nap amikor valószínűleg nem voltunk otthon. 28kWh-t termelt, 11-et használt a ház. Itt látszik hogy a külső hőmérséklettel azért változik a klíma energia felvétele, és főleg délután fogyaszt többet.
Reggel 9óra körüli kiugrás az a villanybojler miatt van. Azt is akkor kapcsolja fűtésre a számítógép, amikor termel eleget hozzá a napelem.

Amúgy a klímát is automatizáltam, de ilyenkor nincs jelentősége, mert jóval többet termel mint szükséges, de ősszel, meg télen amikor kevés a termelés és van felesleges energia akkor bekapcsolja fűtésre, így annyival is kevesebbet kell gázt égetni.
4 forint 39 fillért, kérlekalássan :D
minden nap mérd meg a napi fogyasztásod, plusz azt is mennyi megy el a napmentes időben
aztán meg is van mekkra rendszer kell
télen meg mehet a hálózatról a buli
én most építgetem a napos hálózatot a másik mellé, a világítás meg a tv meg ilyen apróságok mennek a közüzemi hálózatról a többit meg át lehet dugni/kapcsolni a naposra
múlt hónapban 39kwh volt a fizetős fogyasztásom, ebből még faragok mert az egyik hűtőhöz nem vittem napos vezetéket
egyenlőre csak csöveken megy a vezeték, majd festés előtt befaragom a falba
mert értelmetlen azért kocsit venni hogy használja havi 2-3 napot, aztán olyan kell ami legalább 300 km hatáv mert 5 útból 4 2x200+km táv
a tucson hibrid is tetszik neki, az szerintem jobb is lenne mint a tesla
De miért nem napközben megy fullon a klíma amikor bőséggel van kraft? Én pont azon gondolkozok hogy egyelőre eleg lenne annyi napelem ami nyáron elég a klímának meg hmv-nek. Pont azzal huzzák le szerintem az embereket, hogy megvetetik a nagy rendszereket horror áron aztan meg adnak 5Ft-ot 1kWh-ért, így a büdös életben nem térúl meg az tuti.
Dehogy, azok szar akkusok, inkább ilyet vegyél ezt gyorsabban lehet megtankolni, és ez legalább rendes V8. 😆

http://youtu.be/jqEaejcxla4
Plusz nem ártana egy töltő ami a napelem termeléséhez igazítja a töltést, hogy ne az akkudat kelljen ezzel fárasztani, hanem egyből a kocsi akkuba kelljen. Najó ez tényleg nyomós érv a villanyautó ellen ha dolgozni kell vele 🤣

De ha mégis kéne ilyen töltő tudok okos megoldást rá. 😁
A lila a termelés, a sötétszürke a villanyautó töltő, a világos szürkés kék a lakás fogyasztása, amikor nem a napelem termel, akkor azt akkuból kapja. Az éjszakai nagy fogyasztás a fullon hajtott klíma miatt van, de kényelmesen elég így is az akku.
Majd le akarom programozni, hogy az akkuból is tudjam tölteni a kocsit éjjel, de csak annyira, hogy a reggeli fogyasztásra maradjon még elég, addig amíg be nem indul a napelem, így nem lenne gond ha épp nem vagyok otthon napközben. Persze igazából így is feltölt gond nélkül, de jobb lehetne az energia optimalizáció.
Egesz stresszmentesen,nem volt draga a metabo.
Bezzeg egy jo draga milvaki vagy dövalt lett volna.
Na de 30másodperc időkiesés az már kompromisszum. Hogy bírod ki? 😆
🤣 Te tényleg jó pap lennél. Mindenkit agitálsz a villanyra, de a gyereket meg lebeszéled?
Mire kell neki? 6-7millióért már kifejezetten jókat lehet kapni használtban. Ez alatt már kezd kompromisszumos lenni, csak ha alkalmas a célra akkor venném, különben csak Toyota hibridet vennék ha nem elektromosat. Többi szarban nem bízom, vagy túl öreg lenne amiben igen.
Euro7 erről szól.
De nem kell görcsölni ezen.
Nem kötelező senkinek drága pénzen villanyost vennie, önként veszi mindenki abban a pillanatban, amikor személy szerint neki jobban megéri. Persze a félelmek és tudatlanság némileg visszafelé húzza a mérleget, ezért fontos az edukáció, de a fejlődéssel, így is úgy is át fog billenni még Zolinál is. Blődinél soha, de amikor közlik vele a VW-nál hogy nem gyártanak több 1000km-es dízelt, mert ez annyira kicsi piaci szegmens hogy nem éri meg kielégíteni, akkor majd kénytelen lesz ő is váltani.

Nekem mindig a Tungsram márkabolt jut eszembe ahol a 100W-os izzók betiltásakor sorban álltak a nyugdíjasok 🤣 pedig addigra már úgy sem érte meg a LED-el szemben, hogy a maradék készletet szaré hugyé szorták ki nekik. Lehet még a VW szalon előtt is láthatunk ilyen sort amikor a maradi taták sorban állnak a skótkockás banyatankkal és a párna cihával, hogy vegyenek egy kifutó dízelt 🤣
a dízel geci büdös
tankoltam a terepjárót majd beokádtam olyan büdös a gázolaj, valamiért nem bizom a gázolaj szagot
plusz minden tankolás egy kesztyű mert a köcsög dízelesek összebasszák a pisztolyt az is gázolajszagú
még jó hogy kb évente 1x kell tankolnom a terepjáróba
benzinest akartam venni mert elméletileg van 3500ccm benzines belőle, de gyakorlatilag sehol sem volt eladó, még a németeknél se láttam belőle akkor eladót
A különbség az, hogy azt már megszokta, megtanulta, nem tűnik fel neki. Az új helyzethez alkalmazkodni kellene, ahhoz meg kell egy kis ész meg bátorság. Neki egyik sincs, ezért kerüli és racionalizálja az ostobaságát. Pedig nem kell hozzá sok ész. Nincs mitől félnie még neki sem. Én sem tudtam feltétlen mibe vágok bele, csak azt tudom hogy meg fogom oldani ha szembejön egy probléma. Ezért kezdtem kicsiben, hogy ne essek nagyon pofára, ha nem jön be. Viszont ha többször jön szembe egy probléma, akkor meg már rutinná válik, és már nem is probléma, ahogy a dízel nyűgjei sem. Ez már csak akkor tűnik fel, amikor találsz egy jobb megoldást és valamiért vissza kell lépni. Akkor döbben rá mindenki, hogy nem is volt olyan kompromisszum mentes a régi megoldás.

Röviden: A jót könnyű megszokni
be van tekerve szép kék kineziológiai szalaggal, az volt pont kéznél 😂
megrendeltem a koreaiaktól a gyári csövet csak szeptember vége felé ér ide, ha gyors postával kérem akkor drágább lett volna a posta mint a cső, igaz 3 nap alatt ideérne
de akkor az itthoni rablóktól is megvehetném
kint 7500+7500 a két cső meg 3000 posta, itthon 12000+12000 és 2500 a posta
gyors posta kb 9 ezer koreából
haverjának a tesláját nézegette, jön a gyerek aztán lecserélik a tesla suv-ra a sport teslát
600km távot lazán tud, meg bitang erős
csak akkor kellene baszakodni a napelemmel hogy arról töltse, én meg lusta vagyok baszakodni vele a tetőn
Mondja ezt az aki horvátországba jár,és ott is 50kmre a tengertől,már írtam,kétszer álltunk meg,és nem volt 15perc a két megálló.
Nem, ez nálunk történt meg, teljesen őszintén, csak azon sértődött meg hogy vénnek nevezték a buzin nem. Persze nem az de nagy röhögés lett belőle, azóta is mondás nálunk hogy "nem is vagyok vén" 😆