Hozzászóláshoz be kell jelentkezned

ide ki mit tenne?
ez egy tolómérő elem tartója ami szar, nem nagyon akar érintkezni
Haverom is így gondolta, meg is kapta a támogatást. Aztán kiderült, hogy a tető nem alkalmas, azt át kellett alakítani, meg a betápja is 100 éves 1 fázis, azt is, a végén 1,5 misi lett neki az "ingyen" 😄 de megúszik havi 6 eFt-nyi villanyszámlát 🤣
De nézzük elvontabban: OK, neked ingyen van, mert nem kellett plusz költség - de akkor is azt valaki kifizette, leginkább az állam. Így viszont kevesebb jutott másra, pl. utak javítására... te meg mész, és szétvereted a futóművedet, aztán FIZETSZ a Bárdiban vagy a szerelőnél 😁
Sztem ma, ebben a fajta kapitalizmusban aki azt gondolja, hogy bármit is kaphat ellenszolgáltatás nélkül, az nagyon naív (használhatnám a hülye szót is, de nem veszekedni akarok) Így vagy úgy, mindenki kifizeti a részét - persze lehet ügyeskedni, a mérleget vinni erre-arra, de akkor is.
Értem-értem, de mondom, az, hogy értelmezhető legyen a megtermelt energiamennyiség, plusz felületet kellene a házra tennem, ami miatt a megtérülés elérhetetlen messzeségbe kerülne. Így is, de úgy pláne.
na de.
Ez az általános ellenérvem. A konkrét saját meg az. hogy keletre van a tetőablakok sora, tehát eleve behatárolt a felület nagysága, nyugaton meg a dombtető hamarabb vet árnyékot, mint ahogy amúgy a nap járása miatt kellene, hogy legyen.
Ha, a garázsra, a ház kiugró lépcsőházára is tennék 1-1, esetleg 1-2 kWh termelésre képes napelemet, akkor összehozhatnám a szükségest, de így már négy darabban lenne a napelemparkom. És ez nincs ingyé'.
de ez az én prolémám, úgyhogy ebből pont nem is általánosítok, csak annyit, hogy felénk környező tíz utca (mondjuk) mind-mind é-D irányban húzódik, tehát nagyon sok családnak az a problémája, mint nekem. Kivéve a sátortetősök, de ott meg ugye kicsi a felület.

és megint itt jön, amit írtam, én máshogy állok a dologhoz, ha nekem szükségem lenne arra a havi kb. 10 ezer forint áramdíjra, akkor inkább vennék valami eszközt, vagy nyitnék egy bice-bóca gyerek mozgásfejlesztő stúdiót, és 2-4 hát alatt megtermelném azt a havi 10 ezer forintot.
Ha építési engedélyes valamiben törném a fejem, nekem is lenne napelemem. Vagy ha hőforráson ülnék, akkor geotermikusom.
Na találtam neked olyat ami a téli/nyári viszonyokat is nézte. Ez a fajta táblázat eddig nem volt divat 😆
Bár ha jól látom ez a kollektorok termelését mutatja, de kb. ez vonatkozik a napelemre is, csak azok délelőtt termelnek jobban, mert a hidegebb napelem hatékonyabb.
Tényleg így van. Kicsit elnagyolt de korrekt.
Itt van részletes. De azt nem véletlenül tettem hozzá hogy ez az egész éves termelésre vonatkozik!!!
Ezt csak éves szaldóban érdemes nézni.
fene se tudja, egy mosógép se térül meg sosem mégis vesz mindenki pedig lehetne a kádban mosni
de értem én a megtérülést, csak nagyjából semmit sem nézünk mi mikor térül meg, de ha napelem vagy villanyos kocsiról van szó akkor az első és szinte egyetlen dolog a megtérülés
Ez volt a trükk hogy előre senki nem tudott semmit hogy lesz.
Nulla. Föld alatt nem termel a napelem. 😁 arra geotermikus szonda kell.
Értem, de most is azt írom, hogy
1. nem izgat a napelem
2. nem tartom rentábilisnak az én fogyasztásomnál
3. befektetés céljából meg butaságnak is tartom.

Viszont - megint megerősítem - az állami támogatás- és az építési engedélyekben lévő kitétel miatt nem lehetséges még a részemről sem a teljes napelemrendszer feletti pálcatörés.
Majd az, hogy a vezénylő tábornok túltermelés esetén távolról leszabályozza a betáplálást, valamint az, hogy az erőműveket akkor is teljes fogyasztásra kell méretezni és járatni, ennek a költségét pedig valakinek állnia kell, az egy másik történet. Tehát a hülyék általi sötétzöld duma, hogy világbéke meg delfinek megmentése meg a sok baromság, mind-mind elenyészik.
Vagy egyszerűen lekapcsolják a fogyasztókat.
Ez az ábra tuti rossz, vagy valami napelemszerelő cég rajzolta 😁
~70%
De amúgy igen. Van rá esély hogy a jövőben a bruttó elszámolás és időben változó felvásárlási és felhasználói ár lesz, ilyenkor meg a K-NY tetők várhatóan jobban megéri anyagilag, főleg ha mellé raksz egy akkut, ami az este 6 órás csúcsfogyasztásban a legmagasabb áron termel be. Az ilyen hálózati kiegyenlítő akkuk a szolgáltatónak 2-3 év alatt megtérülnek, és nem is kell olyan sok kapacitás ehhez.
Persze az is benne van, hogy az ilyen árazással átrendeződnek a felhasználói szokások, és kiegyenlítődik az energia felhasználás a termeléshez igazodva, de összességében a K-NY akkor is jobban járhat.
Elenyésző? Amikor a legoptimálisabbak a körülmények, akkor a napelemek a 20% körüli termelési arányban mozognak.
Na de várj. Fizetsz érte ? Nem. Akkor az ingyen volt.
Nem te fizeted meg, neked ingyen van. Ennyi. Az hogy más fizet érte az engem nem érdekel. Az sem ha a vitya a saját zsebéből. Én nem fizetek érte. Sem így sem úgy.
Most, amikor úgy kapsz építési engedélyt, hogy minimum 25% megújulót kell betervezned, és erre lehetséges is szerezni támogatást, ez felborítja a logikát.
Ahol szigetüzem a jó, pl. vadászles meg hétvégi telek, ott megint máshogy kell szemlélni ezt. De milliókat befektetni, hogy 10-12-15 év múlva nullás leszel a MOSTANI szabályozásokat figyelembe véve, hát... nem ezt tanítják a pénzügyi iskolákban, mint követendő példa.

Ha nézem a szakmámat, amit szinte soha nem műveltem, akkor elmegyek, megszerelek egy családi házban a villanyt, az adózás előtti munkadíjból kb. 8 évre előre megvan a mai áron számolt villamos energia, aztán dolgoztam ha egyedül vagyok (ami amúgy nem egyszerű, csak a számolás miatt) 2 hetet, meg a burkolás után a szerelvényezéssel még 2-3 napot nagyon ráérősen.
amit senki sem emíltett hogy ha bejelentesz egy inverter cserét múlt évben akkor újra indult volna a 10 év
múlt évben már volt az engedékyezett listán olyan is ami támogatta az akkut is, megérte volna a cserét
Mondjuk napelemnél jogos elvárás a megtérülés szerintem, ha amúgy ott a hálózat akkor annak az árához érdemes viszonyítani. Tanyán ahol sokba kerülne az áram bevezetése, ott viszont a napelem meg akku általában olcsóbb mint a vezeték.
igaz-igaz, gyerekem is van, na de az anyós, az tényleg így van, ahogy írod.
De az is lehet hogy már régen visszahozta volna az árát, mire kivezették a szaldót.
Hiányosnak érzem az ábrát, milyen termelés van a gúla alján? Minden nm-t ni nell használni. 🧐
Telepítéstől számítva 10évig van szaldó. Apámnak is lejárt már.
Mondjuk lehet úgy is gondolkodni hogy ez már régen visszahozta az árát.
Teszek rá nekik egy akkut, aztán MVM megbaszhatja.
Éves termelés K-NY tetőn 45fokos tetőnél 75%-a az optimálisnak.
Délben mindkettő termel.
Ha van egy keleti 45° tetőd, most 2023.12.23-án 19° a nap látszólagos magassága délben, akkor gyors számolás után, kb. 23%-a lesz a termelés a névleges teljesítménynek. Viszont napkeltétől napnyugtáig elég jól fog termelni ha süt a nap.

Nekem 4kW keleti és 2.2kW déli napelemmel most is megvan a napi 15kWh termelés napos időben.
Nem kell mondanod, gyakori a felhős idő, ilyenkor csak 1-3kWh-t termel a felhőréteg vastagságától függően. Csak ezért nem fedezi teljesen a fogyasztásomat a három téli hónapban.
😅
Ahhoz képest hogy nem értesz hozzá te érted a legjobban a lényegét. Eddig amig szóba se került a szaldó kivezetése addig az éves mennyiség számitott inkább (az én rendszerem is ilyen). Most viszont azoknak.akiknek ez nem opció és később nekem az egyenletesen termelt kevesebb a jobb. Még az se biztos hogy éves szinten sokkal kevesebb a termelés.
Ha nem lesz éves szaldó nyáron nem.tudom hova tenni a sok villanyt télen meg vehetem szinte az összest