Szinte minden külső természeti behatás ellen van megfelelő védelmünk. Bukógombát vásárolunk, hogy megvédjük a drága idomot, napszemüveget, hogy a szemünket óvjuk, és gerincprotektort, az eséskor bekövetkező ütések ellen. Akkor mi a gond? Tessék? Mi a gond? Hogy? Nem hallom! - na ez a gond.
A szélzaj hosszútávon jelentősen veszélyezteti hallásunk épségét. A bukósisakok legtöbbje nem alkalmas a nagy intenzitású és hosszú ideig tartó hangnyomás megfelelő mértékű csillapítására, és ahogy öregszik a fejvédő, ez a részleges védelmi funkciója is egyre gyengébb lesz. A fülünket érő 80-85 dB-es érték feletti akusztikus terhelés tartós behatás esetén könnyen halláskárosodáshoz vezethet.
Persze óriási különbségek vannak a piacon kapható fejvédők között. A Schuberth cég termékei legendásan híresek arról, hogy a zajvédelemre különösen nagy hangsúlyt fektetnek, az általuk képviselt minőséget világszerte elismerik. A tesztek szerint a német gyártó topmodelljei a legcsendesebbek közé tartoznak a palettán. Nézzünk két példát:
Schuberth C3: <= 84 dB(A) – 100km/h sebességnél, zárt állapotban.
S1 PRO: 85 dB(A) - 100km/h-ás sebességnél, zárt állapotban.
Azt hiszem, a fenti adatok nem szorulnak további magyarázatra, főleg, hogy a gyártók csak elvétve közölnek ilyen adatokat a fejvédőkről... Az olcsóbb bukók - melyek szintén "E" minősítéssel rendelkeznek, vagyis minden egyéb védelmi szempontnak megfelelnek - még magasabb zajértéket produkálnak, és akkor még nem beszéltünk azokról a tényezőkről, melyek tovább növelhetik ezt a hatást. Egy rosszul kialakított túraplexi, vagy "vario-szélvédő" olyan légörvényeket kelthet, mely sokszor nagyobb hanghatással jár, mintha egy szélvédelem nélküli, csupasz motoron ülnénk.
A lenti ábrán látható, milyen eredményeket képes produkálni a hosszútávon, éveken át tartó, rendszeres zajártalom (Lényeges, hogy ez ártalom, nem akut behatás). Egy u.n. audiogram, amit egy audiometriás hallásvizsgálat után kézhez kapunk (tudjátok, amikor néni az akvárium előtt gombokat nyomogat, mi bent váltott kézzel csápolunk), vizuálisan is tudtunkra adja, hogy mennyit romlott a hallásunk.
Először u.n. "csipke" alakul ki szűkebb frekvenciasávban, mely idővel és a folyamatos negatív terheléssel tovább szélesedik, mélyül. Ezzel középkorunkra olyan dB gödröt látunk a grafikonon, melyet az Erzsébet téri kivitelezők is megirigyelnének, de akkor már késő. A folyamat visszafordíthatatlan, viszont van megoldás.
A zajártalom okozta halláskárosodás görbéje erősen lefele tart, ami azt jelenti, hogy az adott frekvencián a látható dB értékkel nagyobb intenzitású hang szükséges, hogy meghalljuk (4kHz - 55dB). A 30 dB-nél nagyobb esés a szociális küszöbszint meghaladását jelenti. ("csekély veszteség /27-40 dB/ a halk vagy távoli beszéd megértésében okozhat problémákat")
A zajvédelem nem valami új "divathullám", régóta szerves része a munkavédelemnek. Gyártósorok mellett, rendezvényhangosításkor vagy teljesítménymérés során is minősített zajvédelemmel látják el hallószervüket a tapasztalt szakemberek.
Nekünk is adott a lehetőség fülünk megóvására, csak élnünk kell vele (És tudjátok mit? Inkább ezzel, mint készülékkel...) Létezik sima, egyszerű füldugó, melyet bármelyik gyógyszertárban olcsón beszerezhetsz, de ez elég kényelmetlen megoldás, mivel szinte teljesen elszigeteli az embert a külvilágtól, így megálláskor, vagy a lámpánál hiába is akarna átszólni a mögötted ülő utasod, vagy a melletted guruló társad, valószínűleg egy szavát sem értenéd. További hátránya, hogy általános zajterhelésre tervezték, vagyis "mindenre jó", amiről ugye tudjuk, hogy semmire nem jó igazán... A korszerű, frekvenciatartomány-szűrővel ellátott profi megoldás már sokkal hatékonyabb. Ez utóbbinál okos szűrőbetétek segítségével oldják meg, hogy a káros frekvenciatartomány ne okozzon károsodást, de ettől még komfortosan használható legyen a védelem.
Szerencsére az ilyen professzionális kiegészítők is olcsón hozzáférhetőek, a legjobb megoldások sem kerülnek többe egy tank benzin áránál. Ha a többi szervünk megóvására oly sokat fordítunk, ennyit igazán megér a hallásunk védelme is.