Ma már nem kell feltétlenül felkutatnod a helyi IBUSZ irodát, ha álomra hajtanád a fejed, s külföldön járva sem rabolja az idődet, hogy az este közeledtével körbejárd a szóba jöhető szálláshelyeket. Elegendő egy-két alkalmazást a telefonodra telepíteni, melyek segítségével bárhol - és tényleg bárhol - megfelelő alvóhelyre bukkanhatsz. A következőkben a legnépszerűbb applikációkat mutatjuk be, beleértve egy speciális, motorosok részére készült változatot is.
1. Tripadvisor
Nem egyszerű hotelgyűjtemény, sokkal inkább az utazások kiskátéja. Mindent tartalmaz, ami a pihenéshez, szórakozáshoz elengedhetetlen, igazi idegenvezető, ha ismeretlen helyre tévednél. Motorosok számára nagy előny, hogy megfordíthatjuk a keresést, vagyis nem egy adott célponthoz juthatunk el a kívánt útvonalon, hanem saját itinerünket feltöltve ajánlatot kérhetünk, hogy mit érdemes megnézni arrafelé.
Hitelessége megkérdőjelezhetetlen, hiszen több mint százmillió világjáró visszajelzését olvashatjuk az oldalon, akik sokszor könyörtelenül belekötnek a legkisebb - nekik nem tetsző - apróságba is a kiszolgálás vagy a szoba tisztasága kapcsán.
2. Booking
A Booking előnye főként a nagysága, elterjedtsége, mert így az utolsó porfészekben is többféle ajánlattal rukkol elő, ahol a sötétben bolyongva aligha találna az ember megfelelő szálláshelyet. Nem mellesleg itt egyből foglalhatsz is, azaz napközben - például ebéd mellett, az étterem wifi-jelét használva - is rábökhetsz az esti célpont közelében található, számodra, számotokra legjobban festő helyre. Hogy mennyire sokrétű a lap, arra remek példa, hogy egyik túránkon - adott városrészen belül - egyszerre vagy harminc lehetőséget feldobott, beleértve a négyszáz dollárt kóstáló lakosztályt és a szintén elegáns, ám kevésbé ismert hotel 15 dolláros szobáját is.
Persze a nagyságnak is megvan az átka, mégpedig a kevésbé rugalmas működés, ami néha meggátolja, hogy tényleg a pillanatnyilag elérhető összes szabad szobát feltüntesse a rendszer. Jártunk már úgy, hogy egy hihetetlenül olcsó hely - a Booking szerint - már teljesen megtelt, ugyanakkor az ajánlatban szereplő számot felhívva kiderült, nemrég éppen lemondtak egy szobát, amit így egyből el is foglalhattunk. Érdemes hát alaposan utánajárni az oldalon fellelt panzióknak, mert előfordulhat, hogy mást mutat az online felület, mint amit a valóságban tapasztalsz.
3. Airbnb
Ha idegenkedsz a couchsurfingtől, de vonzónak találod, hogy külföldön is egyszerű albérlőként szállj meg, akkor az Airbnb-t neked találták ki. Ez gyakorlatilag összeköti a szállást kereső motorost az adott város lakástulajdonosaival és szállásadóival, megkönnyítve a tökéletes és nem mellesleg megfizethető szoba, illetve ház megtalálását. A megoldásnak számos előnye van, elvégre a személyes kapcsolat mindig hasznodra válhat - egy kedves házigazda bearanyozhatja a városban töltött időt, és sok jó tippet adhat a további napokra.
Nem mellesleg ez az egyik legolcsóbb formája, hogy fedél legyen a fejed felett, mi találtunk már három hálószobás, hat motoros befogadására alkalmas házat a Dolomitok legfelkapottabb részén (Cortina közelében) naponta és fejenként 4200 forintért. Akárhogy is, a 14 eurós ár pont a fele volt, mint amennyiért a városban éppen szobát kínáltak volna, így, ha hosszabb időre maradnál, megéri itt kicsit alaposabban körülnézni, és ezzel megspórolni pár tank benzin árát.
4. Biker Betten
Csodálkozva kutattuk az osztrák motoros barátaink által ajánlott Biker Betten honlapot, azt keresve, vajon hová is rejtették az apró Union Jack lobogót, mellyel angol nyelvre válthatunk a menüpontok között. Végül rájöttünk, hogy hiába is keresnénk ilyet, ezt az alkalmazást kizárólag németül beszélő motorosoknak találták ki.
Igazán kár érte, mert egyébként talán ez a legjobb mind közül, olyan hasznos szolgáltatásokkal megtömve, mint például a szabadon letölthető útvonalajánlatok tömege. Ráadásul ez a program a szobafoglalás során speciális szűrést alkalmaz, például előnyben részesíti a motorosoknak plusz szolgáltatást nyújtó és őket szeretettel váró helyeket.