Ismerős az érzés, amikor a nyári hőségben a ruha bélése rátapad a bőrödre? Esetleg fáztál már meg júliusban, mert egy hosszabb etap után a bőrdzsekit ledobva nem törődtél vele, hogy csurom víz a hátadon a póló? A gondosan kiválasztott aláöltözeted remélhetőleg már az első viselés után meggyőz, hogy nem volt kidobott pénz, amit az üzletben hagytál érte.
A modern alsóruházat elsődleges célja, hogy második bőrödként viselkedjen. Éppen ezért egyik legfontosabb jellemzője, hogy roppant kényelmes, vagyis nem szúr, nem dörzsöl, a speciális lapos varrások vagy forrasztások sehol sem nyomódnak a bőrödbe. A keletkező izzadságot azonnal elvezeti és elpárologtatja, valamint melegít, ha kell. Az útipoggyászban nagyon kis helyet foglal, egyszerű kimosni és nagyon gyorsan szárad. Kell ennél jobb a motoros ruha alá? Aligha.
Anyagias dolgok
Egyik leggyakrabban alkalmazott alapanyag a kőolaj/petróleum melléktermékből készülő poliészter (PES), mely nem gyűrődik vagy ráncosodik, viszont napfénynek és párolgásnak ellenálló, könnyen mosható, erős és strapabíró. Az izzadságot tehát elvezeti és gyorsan szárad, a szagoktól azonban nem véd, így a kellemetlen illatok ellen - jó esetben - speciális bevonatottal látják el. Polipropilén (PP) felirattal is gyakran találkozhatunk a ruhákba varrt címkéken. Ezt az ún. polimert kőolajból vagy földgázból nagy nyomással és magas hőmérsékleten állítják elő, hogy azután a legkönnyebb kopás- és vízálló textilszálak készüljenek belőle. Mivel víztaszító tulajdonsággal rendelkezik, távol tartja testünktől a nedvességet.
A felsorolt szintetikus anyagoktól eltérően működik a merinó gyapjú. Ahelyett, hogy elvezetné a nedvességet, inkább magába szívja azt, viselése mégsem kellemetlen, mert jelentős, akár negyvenszázalékos nedvességtartalom mellett is száraz tapintású marad. Nem szúr, mint a közönséges gyapjú, nem szagosodik és melegmegtartó képességét senkinek sem kell bemutatni, ezért az ára is borsosabb, mint a műszálas anyagoké.
A megfelelő kiválasztása
Az erős verejtékezés elvezetéséhez a vékony, gyorsan száradó szintetikus szálból készülő, vagy vékony merinó gyapjú aláöltözet a megfelelő.
Testünk hőháztartása
Motoron ülve külön kihívás a stabil testhőmérséklet fenntartása, melyet egyrészt a szervezetünk anyagcsere folyamataiból keletkező hőtermelés, másrészt a környezetünk felé történő hőleadás egyensúlya határoz meg. Nyugalmi állapotban, szobahőmérsékleten a hőleadás kétharmada sugárzással, egyharmada pedig áramlással, illetve párolgással történik. Egy intenzív pályázás vagy endurózás közben a fizikai megterhelés okozta fokozott hőtermelés, valamint a magas külső hőmérséklet hatására agyunk fokozott hőleadásra utasítja szervezetünket. Ebben az esetben a hőleadás akár 75 százaléka történhet párologtatással, magyarul izzadással. Szervezetünk minél hamarabb hűti le magát az optimális hőmérsékletre, annál kevesebb folyadékot és ásványi anyagot veszítünk izzadás során. Többek között ezért is fontos, hogy ruházatunkat a lehető leggondosabban állítsuk össze, ezzel is segítve szervezetünket a hideg és a meleg elleni harcban. Minél hidegebbre készülsz, annál vastagabb felsőkből, illetve nadrágokból válogass, és bátran kutass a magas gyapjútartalmú darabok között is! Ugyanezen kritériumok érvényesek a bugyik/alsónadrágok, sportmelltartók esetében. Ha univerzális darabokra van szükséged, egy hosszú ujjú felsőt magas, cipzáras nyakkal és egy nadrágot célszerű beszerezned. A garbó fazon megvédi a nyakad a menet közben becsapódó bogaraktól és a megfázástól, ha azonban meleged lenne, a cipzár lehúzásával hűsítheted magad. Arra azonban érdemes vásárláskor odafigyelni, hogy a cipzár megfelelően el legyen rejtve a varrásban, ne dörzsölhesse ki a bőrödet mozgás közben. A hosszú ujj megvéd egyrészt attól, hogy az alkarodra tapadjon a ruhád bélése, másrészt a leégéstől, ha a pihenők alkalmával leveszed a dzsekid.A fazont tekintve nincs apelláta, bizony a legjobban testhez simulót kell megvenni! Pontosan illeszkedjen a testedre, de legyen kellően rugalmas, hiszen csak így végzi jól a dolgát! Vásárláskor ne tévesszen meg a „műanyag” elnevezés, a funkciós ruházat gyártásánál felhasznált műszálas anyagok korántsem azonosak a nagymama otthonkájának elektrosztatikusan töltődő, silány nejlonjával… Számos gyártó rendelkezik saját szabadalommal, és nem csak a motoros ruházatot kínáló vállalatok, hogy minden igényt kielégítő, csúcsminőségű anyagokból készült alsóruhákkal tegyék komfortosabbá a sportot vagy a szabadidős tevékenységet. Teszik ezt úgy, hogy a dizájn már rég nem a világháborús jégeralsókat idézi, ezért termékeik felsőruházatként is megállják a helyüket.
Hidd el, jó lesz neked
A sportáruházak sajátmárkás termékeitől a drágább high-tech darabokig széles kínálatból válogathatunk. Az árakat nem csak a felhasznált anyagok minősége befolyásolja, a gyárak az összeget olykor a presztízshatás kedvéért is magasabban pozicionálják. Egy felsőhöz vagy nadrághoz már néhány ezer forinttól hozzá lehet jutni, de többtízezres árcédula sem meglepő, ezért válassz mindig körültekintően, nézd át a varrásokat, valamint a felhasznált anyagokat, hogy ne csak a díszes logó csábítson egyik vagy másik modell felé. Bármelyikre is csapj le, lényeges, hogy a kiválasztott darabokat mindenképpen próbáld fel! Ülj le benne, figyeld meg, hogy nem keletkeznek-e kényelmetlen ráncok a hajlatokban! Ha lötyög, vagy éppen szorít, keress másik méretet! Ne feledd, ezt második bőrként fogod viselni, és ki kell szűrnöd vásárláskor minden olyan apróságot, mely később zavarhat és elterelheti a figyelmedet motorozás közben.